Odalar ve Renkler

Renkleri çok severim.İnsanın bulunduğu ortamda renklerin etkisinin olduğuna inanırım.Renklerle bazen neşeleniriz bazen de sinirleriniz.Belki abarttın canım sen de diyebilirsiniz .Ama gerçekten öyle ;). Bu yüzden bir ev  veya ofis dekore ederken   seçeceğiniz renkler sizi etkiler bu yalan olmasa gerek.Ben buna inandığım için bizim evde renk seçici benimdir.Bizim evde genç odası ; yeşil,turuncu,oturma odası ;buz mavisi, salon; mor menekşe,banyo ; turuncu daha ne olsun :)Renk katoloğu gibi. Renklerin bu kadar etkilerinden bahsetmişken etkileri neler bundan da bahsetmek gerek .İşte sabah emlaktan aldığım bilgiler :

Mavi : Her şeyden önce mavi sakinleştirici ve dinlendirici bir renktir. (masmavi bir gökyüzü ya da mavi bir deniz gibi).Mavinin bir diğer (ve kesinlikle en güzel) özelliği ise iştah kapatma etkisidir. Mavi tonlarla döşenmiş bir yatak odasında veya oturma odasında durup dururken açlık krizlerine girme olasılığınız oldukça düşük olacaktır.(iştah konusunda atıyor olabilir :P.

Yeşil ve tonları : Kalbimiz, bu rengin yaydığı enerji alanındaymış. Doğanın ve baharın rengi olan yeşil kesinlikle güven veren renkmiş. (Fark ettiyseniz birçok bankanın rengi yeşil ağırlıklıdır) Bir ilginç nokta daha: yeşil ile dekore edilmiş yerlerde yaşayan ve vakit geçiren insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği ispatlanmış! (olabilir ;)).

Mor ve tonları : Mor, bilgeliği, sempatiyi, onuru ve asaleti simgeler.   Eski çağlardan beri de ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür.Mor, aynı zamanda nevrotik duyguları açığa çıkartır ve bilinçaltını temsil edermiş.Düşünsenize aydınlanmayan bir yere mor yaptığınızı.İntihar meydana gelir herhalde :)

Siyah ve tonları : Gücü ve tutkuyu temsil eder, gizemli ve ciddidir. Fakat aynı zamanda duygusallığı ve hüznü de simgeler. İlginçtir, Türkiye'de  ve Avrupa’da siyah renk matemi temsil ederken, Japonya'da mutluluktur. (Bu da ilginç )

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !